Jak zorganizovat běžecký závod

Běžecké závody patří mezi populární akce, které se v běžecké komunitě těší velké oblibě. Pokud chcete běžcům přinést další možnost, jak mohou zúročit svůj trénink a předvést skvělý výkon, vezměte uspořádání závodu do vlastních rukou. Nevíte, kde začít? V tomto článku se dozvíte, jak zorganizovat běžecký závod, který si užijete vy i všichni ostatní běžci.

Jak zorganizovat pouliční běh?

Pokud máte zájem o vlastní medaili, vyplňte nabídkový formulář – ozveme se vám do jednoho pracovního dne.

Běžecký závod - Jako planovat trasu

Volba trasy

Prvním krokem, když se rozhodnete uspořádat svůj vlastní běžecký závod, je volba zajímavé trasy. Pokud se běhu sami věnujete, tak vás pravděpodobně napadne hned několik oblíbených tras, na které se často vydáváte trénovat.

Rozhodnutí, zda dáte přednost silničnímu nebo trailovému závodu, je jen na vás. Silniční závod vyzývá účastníky k překonávání svých osobních rekordů, při trailovém závodě v lesním kopcovitém terénu zase zažijí běh v krásném prostředí.

Vyřízení formalit

Bohužel se v řadě případů nevyhnete nutnosti řešit nezbytné formality, aby mohl závod bezpečně a bez problémů proběhnout. Náročnost vyřízení těchto oficiálních záležitostí výrazně závisí právě na zvolené trase. Pořádání trailového závodu v lese je z tohoto pohledu nejsnazší možností. Ovšem v případě, že chcete uspořádat závod v městských ulicích, kde bude potřeba omezit dopravu, musíte se již obrátit na příslušný úřad.

Při každém závodě by měl být přítomen zdravotník. Na menších akcích většinou stačí přítomnost pověřené osoby se znalostmi první pomoci a základními zdravotnickými pomůckami, u větších závodů už zvažte a případně zajistěte profesionální zdravotnickou záchrannou službu.

Zkontrolujte také:  Vše o maratonském běhu od jeho vzniku po současnost

Termín konání závodu

Termín konání závodu může výrazně ovlivnit počet startujících na vámi pořádaném závodě. Rozhodně závod neplánujte na stejný den, jako se koná známý závod s mnohaletou tradicí ve stejném regionu. Pochopitelně si běžci vyberou osvědčenou akci, jíž se řada z nich účastnila v minulých letech.

Dále je třeba vzít v úvahu i menší závody v okolí s podobnou délkou a typem trasy konající se ve stejný den. Vzhledem k tomu, že se závody pořádají zpravidla o víkendu a v tyto dny mohou běžci v hlavní závodní sezoně vybírat z poměrně velkého počtu akcí, nejspíše nenajdete datum, kdy se vůbec žádný konkurenční závod nebude konat. Snažte se tedy vybrat datum, kdy se koná méně závodů, vzdálenějších od toho vašeho a ideálně jiného typu. Pak máte šanci se prosadit.

Propagace závodu

Jedním z hlavních cílů by pro vás mělo být to, aby se na závod přihlásilo co nejvíce běžců. Toho nedocílíte jinak než dobrou propagací. Hlavním komunikačním kanálem je v současnosti internet, vytvořte si proto webové stránky a profily na sociálních sítích, kde závod podrobně představíte – trasu, program, podmínky či startovné – a nebojte se v rozumné míře investovat do placené reklamy.

Můžete také přímo oslovit lokální běžecké skupiny a nezapomeňte akci přidat do termínovek na různých běžeckých webech. Termínovka je praktický přehled běžeckých akcí, kde si běžci hledají závody, kterých se zúčastní.

Nejpopulárnější termínovky:

Příprava závodního dne

Předchozími body pro vás příprava závodu zdaleka nekončí, musíte se postarat ještě o celou řadu věcí, aby si závod všichni užili a váš závod neskončil hned prvním ročníkem.

Pamětní medaile pro běžce

Proč se běžci účastní i mnoha amatérských závodů každý rok? Pro zážitky a závodní atmosféru. Kvůli překonávání osobních rekordů. Pro porovnávání se s ostatními. A samozřejmě aby získali účastnickou medaili. Pamětní medaile ze závodu žene kupředu nejednoho běžce, který ji poté bude moci obdivovat ve své sbírce, a díky ní se mu vybaví zážitky spojené s daným závodem.

Sportovní medaile jsou nejčastěji buď dřevěné, nebo kovové. Potěší každá z nich, ale přece jen té kovové si každý považuje o něco více. Pořádáte-li závod, medaile musíte bezpodmínečně zajistit. Nezapomeňte ani na sportovní poháry nebo sošky pro nejlepší.

Pokud máte zájem o vlastní medaili, vyplňte nabídkový formulář – ozveme se vám do jednoho pracovního dne.

Trofeje a medaile pre běžecký závod

Značení trasy

Vy již přesnou trasu dávno znáte, ale účastníci závodu pravděpodobně ne. Aby nikdo při běhu nikdo nebloudil a nemusel hledat správnou trasu na mapě, postarejte se o kvalitní značení. Pochopitelně když se nejedná o orientační běh…

Trasu můžete označit barevnými fáborky, papírovými cedulemi nebo šipkami nesprejovanými smývatelným sprejem na zem. Dbejte přitom na to, abyste mohli po závodě značení snadno odstranit a nic při značení trasy neponičili.

Zkontrolujte také:  Běh na 100 m – rekordy a zajímavá fakta

Časomíra

Měření času závodníků pomocí klasických stopek se dnes moc nevidí ani na těch nejmenších závodech. Určitě není nutné si pořizovat vlastní profesionální časomíru s čipy pro běžce. Existuje řada společností, které pořadatelům nejen běžeckých závodů nabízí k pronájmu kompletní systém časomíry a případně i další doplňkové služby.

Mezi doplňkové služby se řadí například tisk startovních čísel pro všechny běžce a také diplomů pro nejlepší závodníky. Na těchto společnostech můžete také kompletně nechat výsledky běžeckých závodů, od zpracování po přehledné zveřejnění na jejich internetových stránkách, které jsou k tomu účelu přizpůsobeny. Zveřejnění a snadné vyhledání výsledků online ocení naprostá většina účastníků a zvýší to celkovou úroveň závodu. Proto se podobná spolupráce vyplatí.

Občerstvení

Standardem každého dobrého závodu je občerstvení na trase a v cíli. Občerstvovací stanice na trase pomohou závodníkům k lepším výkonům a minimalizuje se riziko kolapsu některého z nich z důvodu dehydratace nebo nedostatku energie. Při běžných závodech totiž málokdo nosí batoh s vlastním pitím a menší svačinou, to běžně patří až do kategorie ultra, tedy k velmi dlouhým běhům.

I na 10kilometrové trase, půlmaratonu či maratonu však přijde vhod občerstvení, zejména pití za horkých letních dnů. Kromě pití se na občerstvovacích stanicích objevují i menší porce jídla na doplnění energie, například kousky banánů, jablek, čokolády nebo cereálních tyčinek.

Zázemí

Myslete také na dostupnost základního zázemí, jako jsou toalety. Není od věci se pokusit domluvit využití toalet například v blízké restauraci nebo ubytovacím zařízení. Pokud žádná taková varianta nebude možná, řešením jsou mobilní toalety.

U větších závodů, na které kromě většího počtu závodníků přijede také více fanoušků, zejména rodinných příslušníků běžců, se očekává dostupnost občerstvení. Opět může být zajištěno prostřednictvím restaurace v okolí, nebo v případě, že se jedná o lesní závod bez takové možnosti, se nabízí domluva s provozovatelem pojízdné prodejny.

Velké akce si říkají rovněž o zajištění doprovodného programu a moderátora na vyhlašování výsledků a předávání důležitých informací ohledně organizace a průběhu závodu.

Virtuální běžecké závody

Zmíníme ještě zvláštní typ běžeckých závodů, kterým jsou virtuální běžecké závody. Při jejich organizaci vám odpadá celá řada starostí, protože cílem virtuálních závodů je obvykle uběhnout stanovenou vzdálenost kdekoliv a téměř kdykoliv – přesněji v určitém období, například v určeném týdnu či měsíci.

Zásadní je v tomto případě především propagace závodu a lákavá odměna v podobě poutavé medaile se zajímavou stuhou. Medaile (případně i s diplomy) se účastníkům akce posílají poštou, když splní tři základní podmínky – přihlásí se na akci, uhradí startovní poplatek a zašlou fotografii svého výkonu zaznamenaného v mobilní aplikaci prostřednictvím sportovních hodinek nebo mobilního telefonu.

Zkontrolujte také:  Pořádání sportovních akcí pro děti: Na co si dát pozor a jak mají vypadat medaile?

Tip na závěr

Výše jsme probrali snad všechny důležité body, kterým se při organizaci úspěšného závodu musíte věnovat. Určitě nic nezkazíte tím, když bude váš závod něčím unikátní a díky tomu bude vynikat, nikdy však není od věci se nechat inspirovat u těch nejlepších.

V České republice je několik známých pořadatelů hojně navštěvovaných běžeckých akcí, řada z nich dokonce pořádá běžecké seriály závodů po celé zemi. Vysoká účast běžců na jejich závodech svědčí o tom, že jsou dobře organizované, a proto se jako začínající organizátor vlastních běžeckých závodů můžete na těchto příkladech leccos přiučit a načerpat z nich inspiraci.

Úspěšní pořadatelé běžeckých závodů a seriálů v ČR:

Více z blogu
Jak vystavit medaile, aby byly stále na očích
Wimbledon Nejstarší tenisový turnaj na světě
Naše produkce
Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Športové medaile

Složení tří příležitostných medailí

Pamětní medaile

Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Výroba medailí na míru