Wimbledon: Nejstarší tenisový turnaj na světě

Wimbledon je nejstarší tenisový turnaj na světě, není tak žádným překvapením, že je také nejslavnější. Když se řekne název tohoto legendárního turnaje, každý ví, o co se jedná, i když sport vůbec nesleduje. Pokud vás tenis alespoň trochu zajímá, vydejte se s námi do historie světoznámého tenisového turnaje a dozvíte se spoustu zajímavostí z minulosti i současnosti.

Wimbledon Nejstarší tenisový turnaj na světě

Pokud máte zájem o vlastní medaili, vyplňte nabídkový formulář – ozveme se vám do jednoho pracovního dne.

Historie Wimbledonu

První ročník Wimbledonu se v mužské kategorii konal již v roce 1877, ženy se na něm poprvé představily v roce 1884, kdy ke dvouhře mužů a žen přibyla ještě mužská čtyřhra. Ženská a smíšená čtyřhra se na Wimbledonu hrají od roku 1913.

Turnaj se hraje na travnatých kurtech All England Clubu, které se nachází na předměstí Londýna, podle jehož názvu je turnaj pojmenován. Na místě, kde se v současnosti každý rok turnaj pořádá, se hraje od roku 1922. Vzhledem k místu konání je pochopitelné, že turnaj často ovlivňuje typické anglické počasí. Prodlevy způsobené deštěm se dotkly naprosté většiny ročníků, za celou historii turnaje bylo jen několik výjimek, kdy počasí neovlivnilo jeho program.

Wimbledon přečkal i složitá období nejen sportovní historie, i když v těch nějtěžších se samozřejmě nehrálo. Turnaj však byl za více než 140 let, co se pořádá, zrušen pouze v období první (1915–1919) a druhé (1940–1945) světové války a během koronavirové pandemie v roce 2020.

Zkontrolujte také:  7 tajemství, které se skrývají za olympijskými medailemi a vy o nich nevíte

Význam proslulého turnaje

Wimbledon patří mezi čtyři grandslamové turnaje, což je nejvyšší kategorie profesionálního okruhu v mužském i ženském tenise. Dalšími třemi grandslamovými podniky jsou Australian Open, French Open a US Open. Důležitost Wimbledonu podtrhuje skutečnost, že nad tímto anglickým grandslamem drží patronát britská královská rodina, od roku 2016 je patronkou Catherine, vévodkyně z Cambridge.

Poslední grandslam na trávě

V minulosti se hrálo na trávě na třech ze čtyř grandslamů – na Australian Open, Wimbledonu a US Open. Australian Open však na konci 80. let minulého století přešlo na tvrdý povrch, na němž se aktuálně hraje i US Open, zde se ovšem z trávy nepřešlo na tvrdý povrch přímo, ale mezitím se hrálo také na antuce. Jen French Open je spojené výhradně se hrou na antukových (v počátcích pískových) dvorcích.

Při Wimbledonu je posledních dvacet let pro své vlastnosti a odolnost na travnatých kurtech využíván víceletý jílek vytrvalý. Od ročníku konaném v roce 1995 se tráva zastřihuje přesně na výšku 8 milimetrů. V All England Clubu je v současné době dostupných celkem 40 travnatých dvorců, z nichž 18 je soutěžních a zbylých 22 slouží pro trénink během turnaje.

Největší centrální dvorec stojí na jednom místě již od roku 1922, kdy se tenisový klub přestěhoval na novou adresu. Po poslední rekonstrukci, která proběhla v letech 2007–2008 byla zvýšena divácká kapacita okolo kurtu ze 14 000 míst na 14 979. O rok později byla ještě dokončena instalace pojízdné zatahovací střechy, jejíž zatažení je otázkou zhruba deseti minut. Zatahovací střechu má od sezony 2019 také druhý největší kurt, dvorec č. 1.

Jestřábí oko, tedy systém sloužící ke kontrole dopadu míčku do dvorce, bylo na Wimbledonu uvedeno v roce 2006.

Důraz na tradice

Organizátoři Wimbledonu stále velmi dbají na dodržování tradic a udržování historického odkazu. Stále zůstávají původní dřevěné šatny a příjemným prvkem, v dnešní době téměř nevídaným je to, že na dvorcích ani jinde v areálu se nevyskytují reklamní plochy. Tenisté dále musí hrát v bílém oblečení, bílé oblečení bylo na Wimbledonu poprvé předepsáno v roce 1963 a od roku 1995 musí tenisté dokonce nosit bílé stejnokroje.

Zkontrolujte také:  Vše o maratonském běhu od jeho vzniku po současnost

O co se hraje?

Vítězové Wimbledonu jsou samozřejmě oceněni finanční odměnou. Pokud jde o trofej, kterou získají, tak vítězové jednotlivých kategorií vyhrávají putovní poháry, případně mísu, ale domů si odváží pouze jejich zmenšenou repliku.

Vítězi mužské dvouhry náleží pohár „Gentlemen’s Singles Trophy“, na kterém lze najít jména všech jeho vítězů. Ženská vítězka ve dvouhře získá trofej známou pod názvem mísa Venus Rosewater (oficiálně „Ladies‘ Singles Trophy“). Jedná se o umělecky zdobený tác, jenž je pojmenován po růžovém oleji bohyně Venuše.

Vítězové mužské čtyřhry obdrží pohár „Gentlemen’s Doubles Trophy“ darovaný oxfordským univerzitním tenisovým klubem, vítězky ženské čtyřhry se mohou těšit na „Ladies‘ Doubles Trophy“, kterou v roce 1949 věnovala vévodkyně z Kentu, princezna Marina, z pozice prezidentky klubu. Zbývají už jen vítězové smíšené čtyřhry, jež dostanou pohár „Mixed Doubles Trophy“, ten klubu darovala rodina Sydneyho H. Smithe, jemuž se podařilo zvítězit v mužské čtyřhře v letech 1902 a 1906.

Více z blogu
Medaile na zákazku pro soutež Jizerská liga
Medaile na zákazku pro akce Bitva Libušín
Výroba medailí na míru pro akce GB Brno
Naše produkce
Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Športové medaile

Složení tří příležitostných medailí

Pamětní medaile

Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Výroba medailí na míru