7 tajemství, která se skrývají za olympijskými medailemi, a vy o nich nevíte

Olympijské medaile nejsou pouze symbolické kotouče, o které každé čtyři roky bojuje sportovní elita světa. Každá medaile za sebou skrývá tajemství, a to nejen jedno. Zajímá vás, jaká je hodnota olympijské medaile, nebo kde se vzal nápad na jejich předávání? Přečtěte si o tajemstvích nejvíce ceněných sportovních medailí, která stojí za to znát.

Olympijské medaile - tajemství a zajímavosti o olympijských kruzích

Pokud máte zájem o vlastní medaili, vyplňte nabídkový formulář – ozveme se vám do jednoho pracovního dne.

Když přemýšlíte o sportovních závodech, možná hned to první, co vás napadne, je právě medaile. Bez ohledu na to, zda jde o místní dětský šampionát, národní šampionát nebo olympijské hry, ten působivý kotouč – zlatý, stříbrný nebo bronzový – je důvodem k hrdosti. V profesionálním sportu to pak s sebou samozřejmě nese i finanční odměnu, a to v závislosti na velikosti a prestiži události. Nezanedbatelný je také marketingový efekt, který se později projeví v kontextu reklamní hodnoty sportovce.

Vše však závisí na obsazení jednoho z prvních tří míst oceněných medailemi. Pro mnoho sportovců je obvykle nejcennější pódium to na olympijských hrách. Soutěží tam přece jen ti nejlepší z nejlepších. Olympijské medaile udělované předním sportovcům však stále skrývají mnohá tajemství, z nichž vám některé prozradíme v dnešním článku.

Jak dlouho se udělují olympijské medaile?

Olympijské medaile se udělují nepřetržitě od prvních letních olympijských her, které se konaly v roce 1896 v Aténách. Původně byly předávány pouze během závěrečného ceremoniálu her, v současnosti se medaile udělují po skončení každé disciplíny. Tradice dekorování hráčů se v mnohém vyvíjí a mění, ale existují i trvalé prvky. V případě medailí Mezinárodní olympijský výbor například stanovil minimální rozměry, které musí medaile mít – 60 mm v průměru a tloušťku alespoň 3 mm. Země, které hry organizují, jinak mají při návrhu jejího designu a vzhledu velkou volnost, a proto v průběhu let vznikly velmi různorodé medaile.

Zkontrolujte také:  Wimbledon: Nejstarší tenisový turnaj na světě

Jsou zlaté olympijské medaile vyrobené ze zlata?

Zlaté medaile ve skutečnosti vyrobeny ze zlata nejsou, název je tak lehce matoucí. Vítězové soutěže získávají stříbrné medaile, které jsou pokryty pouze symbolickou zlatou vrstvou s hmotností nejméně 6 gramů. Ovšem nebylo tomu tak vždy, jen již uplynulo více než sto let od chvíle, kdy byli sportovci oceněni zlatou olympijskou medailí, která byla vyrobena výlučně z tohoto vzácného kovu. Bylo to v roce 1912.

Dnes se odhaduje, že náklady na výrobu jedné „zlaté“ medaile jsou necelých 500 dolarů. To je stále velký rozdíl oproti skutečné hodnotě medaile předávané za 3. místo. Například za bronzovou medaili na zimních olympijských hrách ve Vancouveru museli pořadatelé utratit jen pouhé 3 dolary.

Stalo se někdy, že na olympiádě nebyly předány zlaté medaile?

Ano, ačkoliv zde je třeba sáhnout opravdu hluboko do historie. Na prvních moderních olympijských hrách konaných v Aténách v roce 1896 byly nejvyšším oceněním sportovců stříbrné medaile. Za druhé místo pak byli oceněni bronzovou medailí. Sportovec, který skončil třetí, mohl cítit pouze uspokojení z toho, že byl blízko úspěchu, protože medaile za třetí místo nebyly udělovány.

Zkontrolujte také:  Život a úspěchy Emila Zátopka

Věšely se olympijské medaile vždy na krk?

Ne. A to velmi dlouho, protože až do roku 1960 a olympijských her v Římě se medaile připínaly pouze na oblečení sportovce. Medailová tradice se změnila až po těchto hrách v Itálii a v nové podobě zůstává dodnes. V současnosti jsou všechny olympijské medaile vybaveny pamětními stuhami, díky kterým mohou být vítězům zavěšeny na krk.

Kdo vymýšlí design medailí a grafiku na medailích?

Grafika na medailích je vize výtvarníků, kteří se nejčastěji nechávají inspirovat historií. Co se týká designu, dnes už platí dohoda, že olympijské medaile mají vycházet z podobného formátu, takže časy experimentů – například v Paříži v roce 1900 měly tvar obdélníku – jsou nenávratně pryč. Každá země však má možnost vyobrazit své vlastní koncepty na přední a zadní straně. Obecně mají olympijské medaile ještě jeden společný jmenovatel – musí graficky odkazovat na myšlenky sportu, olympionismu, mezikontinentální spolupráce nebo tradice antické jednoty.

Kolik zlata a stříbra je potřeba na výrobu medailí na OH?

Pro výrobu 4700 medailí pro olympijské hry, které se konaly v Londýně v roce 2012, byly dohromady potřeba necelé 2 tuny stříbra, mědi a zlata. Největší byla spotřeba stříbra – 1210 kg, následuje měď s 700 kg, zlata jejich výrobci spotřebovali jen 9,6 kg.

A přestože zlato tvoří v medailích pouze zlomek celkové hmotnosti, pokud si tyto údaje promítneme do současného stavu, kdy je zlato mnohem dražší než v roce 2012, tak 9,6 kg zlata byla pro organizátory dost nákladná položka. V současnosti stojí 1 kg zlata přibližně 1,4 mil. Kč. Téměř 10 kg spotřebované rudy má tedy hodnotu přibližně 13,5 mil. Kč.

Zkontrolujte také:  Vše o maratonském běhu od jeho vzniku po současnost

Odkud se získává zlato na medaile?

Při výrobě olympijských medailí se výrobci vždy nemusí omezovat výhradně na suroviny dostupné například na průmyslových burzách. Při přípravách na olympijské hry v Tokiu 2020 – které byly nakonec kvůli pandemii odloženy na rok 2021 – se vnímání ohledně získávání surovin dramaticky změnilo. Japonci se rozhodli, že se kvůli ochraně životního prostředí a ekonomickému hospodaření se surovinami pokusí získat zlato na medaile ze starých mobilních telefonů.

Samozřejmě jen symbolicky, protože z 35 telefonů lze vytěžit jen 1 gram zlata. Přesto Japonci na výhrady skeptiků této snahy zareagovali statistikami – několik let předtím totiž dokázali v národní sbírce telefonů vysbírat až 143 kg zlata. Pokud předpokládáme, že olympijská medaile sestává ze 6 g tohoto kovu, na její výrobu stačí zlato z přibližně 210 telefonů.

Za více než sto let olympijské tradice se medaile staly nejen symbolem sportovního zápolení a cílem, o který se sportovci usilují bez ohledu na svůj původ nebo disciplínu. Tyto kotouče, které na rozdíl od prvního dojmu nemusí mít velkou skutečnou hodnotu, jsou zvláštní umělecká díla. Každý z nich je symbolem úsilí sportovce a jeho hodnota se počítá v hodinách tréninku potřebných k vítězství. Olympijské medaile postupem času získávají na významu a hodnotě – to platí zejména o těch nejstarších a nejvzácnějších, které se staly podnětem mj. pro soutěživost v grafické sféře, která vyústila v rozmanitosti provedení medailí určených pro olympijské hry.

Sportovní medaile na míru

MCC Metal Casts je výrobce sportovních medailí na míru. Každý rok provádíme tisíce projektů pro klienty nejen z Polska, ale celého světa. Spolupracujeme s předními organizátory sportovních akcí, jako jsou Polský atletický svaz, Polská federace kanoistiky nebo Polský svaz rychlobruslení. Unikátní design, výroba už do 10 pracovních dnů a minimální objednávka jen 30 kusů dělá naši nabídku ideální pro organizátory velkých i menších sportovních akcí. Pokud hledáte výrobce medailí pro sportovce, můžete se bez obav přidat k našim spokojeným zákazníkům.

Více z blogu
Naše produkce
Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Športové medaile

Složení tří příležitostných medailí

Pamětní medaile

Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Výroba medailí na míru