Běh na 100 m – rekordy a zajímavá fakta

I když atletika není tolik populární jako třeba fotbal, je považována za královnu sportu. Důvod, proč tomu tak je, je jednoduchý – kdo nedosahuje atletických dovedností vysoké úrovně, nemůže v žádném fyzicky náročném sportu na profesionální úrovni uspět. A vzhledem k tomu, že v mnoha sportech patří mezi zásadní schopnosti umění rychle běhat, mezi nejpopulárnější atletické disciplíny se po právu řadí právě běh.

Nejvíce pak diváky, alespoň co se běhu týká, zajímají dvě disciplíny – běh na 100 metrů v podání výbušných sprinterů a maraton, kterého se účastní ti nejlepší vytrvalci. A právě na první zmíněnou disciplínu, zejména na rekordy a fakta, se v tomto článku zaměříme.

Běh na 100 m – rekordy a zajímavá fakta

Pokud máte zájem o vlastní medaili, vyplňte nabídkový formulář – ozveme se vám do jednoho pracovního dne.

Nejkratší trať pro nejrychlejší běžce

Běh na 100 metrů je nejkratší ze sprinterských distancí na otevřeném stadionu. Na mezinárodní úrovni se sice běžně pořádají také závody na 60 metrů, ovšem jen v rámci halových soutěží, které nejsou tolik sledované jako ty venkovní.

Závod na 100 metrů pod širým nebem tak neoddiskutovatelně je vrcholnou disciplínou všech sprinterských běžeckých tratí. Proto se ti běžci, kterým na krku visí olympijská medaile nebo medaile z mistrovství světa za vítězství na 100 metrové trati, označují za nejrychlejší běžce celé sezony.

Zajímavostí, i když poměrně pochopitelnou, je to, že na největších sportovních událostech, v jejichž programu je zařazen vedle mnoha dalších atletických disciplín i běh na 100 metrů a na které se kupují vstupenky na jednotlivé dny, jsou nejdražší vstupenky právě ve dnech, kdy se koná 100metrový běh. Přitom se jedná o časově nenáročnou disciplínu, když samotný závod trvá pouhé sekundy.

Zkontrolujte také:  Jak se připravit na první běžecký závod

Nejrychlejší sprinteři světa

Nyní přichází na řadu to nejdůležitější – představíme si ty nejrychlejší sprintery světa. Sto metrů sice dokáže rychle uběhnout kdejaký amatérský sportovec, ale v běhu na tak krátkou vzdálenost hrají roli desetiny, a dokonce i setiny sekundy. A pokud se třeba mužští běžci pohybují svými časy kolem magické hranice 10 sekund, za každou setinou, o kterou jsou schopni zaběhnout závod rychleji, se skrývá spoustu hodin náročného tréninku.

Nejrychlejší muži – Kdo drží světový rekord v běhu na 100 m?

Již přes deset let je nejrychlejším mužem světa všech dob Jamajčan Usain Bolt, když stanovil téměř až nepřekonatelný světový rekord v běhu na 100 m. Danou vzdálenost dokázal zdolat za 9,58 sekundy a díky svému rekordnímu výkonu je známý po celém světě. (Více se o něm dozvíte níže v článku.) O druhou příčku ve světových tabulkách se dělí další dva fenomenální běžci – Američan Tyson Gay a Boltův krajan, Jamajčan Yohan Blake – a to s časem 9,69 sekundy.

Ze Spojených států amerických a Jamajky pochází i řada dalších elitních sprinterů s nejrychlejšími časy ve sportovní historii. Mezi nejlepší reprezentanty Jamajky na 100metrové trati vedle Usaina Bolta a Yohana Blakea patří Asafa Powell, Nesta Carter a Steve Mullings, za reprezentaci USA zaběhli tuto distanci v mimořádných časech kromě Tysona Gaye také Justin Gatlin nebo Maurice Greene.

Nejrychlejší ženy na 100 m

Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na ženské světové rekordy. Rovněž ženy ukazují na běžecké trati neskutečné výkony, když jsou nejlepší časy elitních sprinterek na 100metrové distanci jen o zhruba sekundu pomalejší než jejich mužských protějšků.

V kategorii žen vládnou, stejně jako v té mužské, zástupkyně USA a Jamajky. Ženský světový rekord drží s časem 10,49 sekundy Florence Griffith-Joyner z USA. Na druhé příčce se v historických tabulkách drží Američanka Carmelita Jeter (10,64 sekundy), na třetí pozici je další Američanka Marion Jones (10,65 sekundy). Čtvrté a páté místo již patří Jamajce, když se na nich nachází jamajské reprezentantky Shelly-Ann Fraser-Pryce a Elaine Thompson, jejichž nejlepší čas ve sprintu na 100 metrů je shodně 10,70 sekundy.

Zkontrolujte také:  Vše o maratonském běhu od jeho vzniku po současnost

České rekordy

Český rekord v běhu na 100 metrů drží v kategorii mužů Zdeněk Stromšík s časem 10,16 sekundy. Pokud jde o ženský český rekord, již třicet let zůstává nepřekonaná legendární Jarmila Kratochvílová, která tuto distanci zaběhla v roce 1981 za 11,09 sekundy.

Králem běhu na 100 metrů je Usain Bolt

Jak již bylo zmíněno výše, držitelem světového rekordu v běhu na 100 metrů je Usain Bolt s časem 9,58 sekundy. A jako světový král si zaslouží, abychom o něm napsali několik vět, i když svou běžeckou kariéru již ukončil.

Bolt je nejen králem běhu na 100 metrů, ale dokonce drží nejvyšší absolutní příčku i na dvojnásobné distnanci. 200metrovou trať dokázal pokořit v čase 19,19 sekundy. Oba tyto světové rekordy stanovil na mistrovství světa v atletice v Berlíně konaném v roce 2009.

Usain Bolt - světový rekord v behu na 100m

Na letních olympijských hrách získal Usain Bolt celkem osm zlatých medailí – má po třech vítězstvích z běhu na 100 i 200 metrů a dvakrát slavil ve štafetě 4 × 100 metrů. Dále je dokonce jedenáctinásobným mistrem světa – tři vítězství má z běhu na 100 metrů a čtyřikrát ovládl závod na 200 metrů a štafetu 4 × 100 metrů.

Na závěr se o tomto výjimečném běžci sluší zmínit to, že je nadaný i na jiné sporty. Po ukončení sprinterské kariéry se vzhledem ke své lásce k fotbalu rozhodl stát profesionálním fotbalistou. Jeho fotbalová kariéra sice netrvala příliš dlouho, ale přesto byla docela úspěšná. Během půl roku startoval ve 12 zápasech za klub Central Coast Mariners, účastníka nejvyšší australské fotbalové soutěže, ve kterých vstřelil tři branky přidal k nim ještě dvě asistence.

Zkontrolujte také:  Jak zorganizovat běžecký závod

Člověk versus zvíře

Jak jsme na tom s rychlostí ve srovnání se zvířaty? Každý člověk je odlišný, stejně jako každé zvíře, ale přece jen jistá možnost srovnání existuje. Pokud vybereme za zástupce lidské rasy toho nejpovolanějšího, Usaina Bolta, tak máme stanovený základní čas na vzdálenost 100 metrů s hodnotou 9,58 sekundy. Například zebra by podle vědců byla jen nepatrně pomalejší, když zvládne tuto vzdálenost uběhnout za 9,95 sekundy. Ovšem v případě geparda se uvádí, že tuto vzdálenost zvládne překonat za 5,95 sekundy. Gepard je tedy mnohem rychlejší, než pravděpodobně kdy bude člověk bez využití nějakého stroje nebo zařízení.

Více z blogu
Medaile na zákazku pro soutež Jizerská liga
Medaile na zákazku pro akce Bitva Libušín
Výroba medailí na míru pro akce GB Brno
Naše produkce
Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Športové medaile

Složení tří příležitostných medailí

Pamětní medaile

Složení tří sportovních medailí, vyrobených na míru společností MCC Medals

Výroba medailí na míru