Pořádání sportovních akcí pro děti: Na co si dát pozor a jak mají vypadat medaile?
Sportovní akce pro děti jsou skvělou příležitostí, jak děti zabavit a rozvíjet jejich dovednosti. Často bývají součástí programu různých sportovních událostí pro dospělé, což je jedině dobře, protože na takových událostech si může užít okamžiky plné pohybu celá rodina. Všichni tak mají možnost prožít ten nezaměnitelný pocit nadšení, který nastává po úspěšném překonání stanovené mety, například po dosažení cíle běžeckého závodu nebo povedeném skoku.
Pokud chcete vidět na dětských tvářích radostné výrazy a zároveň máte rádi sport, úplně se nabízí uspořádat vlastní dětskou sportovní akci. Ať už se rozhodnete uspořádat sportovní událost čistě pro děti, nebo chcete v rámci akce pro dospělé vytvořit ten nejlepší dětský program, bude se vám hodit několik tipů, na co si dát pozor a na co nezapomenout, aby akce dopadla co nejlépe a přesně podle vašich představ.
Obsah
Výběr typu akce
V první řadě je samozřejmě důležité určit, jaký typ akce pro děti byste chtěli připravit. Jak už bylo zmíněno v úvodu, může se jednat o událost, která bude určena výhradně pro děti, nebo o součást nějaké větší sportovní akce, na níž si zasportují také dospělí, a to nejen z řad rodičů. Dětské závody jsou v současnosti například velmi oblíbeným doprovodným programem mnoha velkých i malých běžeckých závodů pro dospělé, nebo dokonce jejich plnohodnotnou součástí. To závisí na velikosti a pojetí organizátorů závodu. V každém případě dětské běžecké závody představují velice zajímavou podívanou, při které není nouze o skvělé výkony.
Dále si chce ujasnit to, jaké sporty bude program pro děti zahrnovat. Pokud je součástí velké rodinné akce, je obvyklé, když se děti i dospělí věnují stejnému sportu. Ovšem obtížnost dětského závodu samozřejmě musí být přiměřená jejich výkonnosti. Takže třeba na vytrvalostních běžeckých závodech, kde si dospělí mohou vybrat, zda se zúčastní 10kilometrové trasy, půlmaratonu nebo maratonu, je vhodné do programu zařadit kratší trasu pro děti. V ideálním případě bude dětských tras rovněž více, aby i děti měly možnost volby trasy podle svých schopností a věku. Pro nejmenší děti, například do 6 let, můžete připravit půlmílový závod (800 metrů) a pro starší děti závod na jednu míli (1600 metrů).
Kromě populárních běžeckých závodů mají děti v oblibě také dětské olympiády, které často pořádají školy nebo sportovní spolky. Není to však pravidlo. Pokud vás tedy láká pro děti připravit den s programem plným různých sportovních a dovednostních disciplín, tak směle do toho!
Organizační tipy pro perfektní závody
Ještě před závodem pochopitelně musíte zajistit místo, kde se bude akce konat, dle vybraného sportu. Dále se musíte postarat o propagaci závodu a snadné přihlášení na závod nebo soutěžní den, nejpohodlnější je bezpochyby jednoduchá online registrace. Co se týká propagace, tak rozhodně nezapomeňte na sociální sítě, na kterých jsou aktivní jak rodiče, tak děti. Startovné nastavte tak, aby vybraná částka bezpečně pokryla vaše náklady, ale zase to s jeho výší nepřehánějte, ať dosáhnete co nejvyšší účasti. Výdělek přece jen v případě dětských závodů není to hlavní.
V den D by měl být na místě přítomen dospělý se znalostí zásad první pomoci a základními potřebami pro ošetření drobných zranění. Děti jistě uvítají malé občerstvení, hodí se něco zdravého a co jim dodá energii, jako je ovoce a sportovní nápoj. K bezproblémovému průběhu události pomůže hlasatel, který bude všem účastníkům předávat důležité informace a organizační pokyny a také bude pomáhat udržovat dobrou atmosféru. Tuto funkci můžete zastat jako hlavní organizátor sami.
Rozdělení dětí do kategorií
Pokud chcete dětem poskytnout plnohodnotný zážitek z dospělého závodu, měli byste je rozřadit do kategorií. Někdy však jde o poměrně složité rozhodování, abyste zajistili, že bude mít šanci na dobré umístění každé z nich. Kromě klasického rozřazení na dívky a chlapce je totiž vhodné stanovit ještě věkové kategorie. A v případě dětí je to složitější než u dospělých, protože zejména u menších dětí má každý rok věkového rozdílu výrazný vliv na jejich výkony.
Příliš široké věkové rozpětí kategorií velmi znevýhodní mladší děti, při vytvoření příliš velkého počtu kategorií zase může nastat problém v tom, že některé kategorie nebudou dostatečně zaplněny. Neexistuje univerzálně platná rada, jak při určování kategorií postupovat, řídit se tak můžete dle svých pocitů, druhu závodu a určitě se vyplatí brát v úvahu odhadovaný počet mladých závodníků.
Ocenění za výkon nesmí chybět
Nakonec nesmíte zapomenout na něco, co zaručeně vykouzlí úsměv na tváři všem dětem – na patřičné ocenění jejich výkonů. Všechny děti se budou právem cítit jako vítězové, když jim na krk pověsíte krásnou medaili. Medaile pro děti by měly mít nějaký veselý motiv, při návrhu medailí s výrobcem se tak nebojte ani výrazných barev. Pro vítěze můžete navíc nechat vyrobit pohár nebo pamětní sošku.
Jako jistou formu ocenění lze považovat i startovní balíček, který dostane každý účastník obvykle již před začátkem závodů při prezenci. Startovní balíček může obsahovat například něco dobrého k zakousnutí, pití a nějakou maličkost.
Športové medaile
Pamětní medaile
Výroba medailí na míru
- Medaile pro hasičskou soutěž „Jizerská liga” - 01/08/2022
- Bitva Libušín – medaile pro rytířské soutěže - 15/07/2022
- Smaltované medaile k 30. výročí společnosti JV INTERIÉR – PROFESIONÁL - 30/06/2022